а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

циник

мн. циници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16645
1. Приврзаник на старогрчката школа на филозофот Антистен.
Англиски: cynic Албански: cinik
Употреба: Филозофија
2. циничен човек
Англиски: cynic Албански: cinik
Примери:
Беше познат како голем циник.