а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цицач

мн. цицачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12214
1. (пообично мн.) Животно што ги храни своите мали со млеко.
Латински: Mammalia Англиски: mammal Албански: gjitar
Употреба: Зоологија
Примери:
Цицачите се највисока класа меѓу 'рбетниците.
2. (поретко) Оној што цица.
Англиски: sucker Албански: thithës, sisor
Употреба: Ретко