а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црни

црнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32727
1. Прави нешто да стане црно, оцрнува.
Англиски: blacken Албански: nxij
Примери:
Си ја црни косата секој месец.
2. За животот, младоста - ги чини несреќни.
Албански: nxij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сама си го црнеше животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК