а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црнка

мн. црнки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9296
1. Црн отвор во окото што ја пропушта светлината.
Латински: pupilla Англиски: pupil Албански: bebëz
Употреба: Анатомија
Примери:
Му беше повредена црнката.
2. припадничка на црната раса
Англиски: negress Албански: zezake
Примери:
Се сакаше со една црнка.
3. мозолче, митесер
Англиски: pimple Албански: puçërr
Употреба: Медицина
Изрази
(разг.) Чувај го како црнката во окото.