а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црно

Вид збор: Прилог
Ранг: 8169
1. Со црна боја.
Англиски: black
Примери:
Преѓата ја бојадисаа црно.
2. нерадосно, тажно
Англиски: black
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти гледаш многу црно на животот.
(разг.) Црно ми е, црно ми стана (станува) пред очиве.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК