а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црно

(едн.) црното
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7483
1. Предмет во црна боја.
Англиски: black Албански: zi
2. Илегална, незаконска постапка.
Англиски: illegal Албански: ilegal, në të zezë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Автомобилот го купив на црно.
3. Црна облека.
Англиски: black clothing Албански: veshje e zezë
Примери:
Оди во црно.
Носи црно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК