а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црцорец

мн. црцорци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27535
Вид крилест инсект, мажјакот на стомакот има кожичка која треперејќи произведува специфични звуци (црцор) при високи температури.
Латински: Cicada Англиски: cicada
Употреба: Зоологија