а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црцори

црцорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12594
1. Пушта звук како црцорец.
Албански: cicërron
Примери:
Црцорец црцори.
2. Тече по малку.
Англиски: drip Албански: pikon
Примери:
Чешмата црцори.