а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цулуф

Види и: зулуф (м.)
мн. цулуфи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32130
(пообично во мн.) Шишка, прамен, залисток (коса).
Англиски: sideburns Турски: zülüf
Примери:
Си ги исчешла цулуфите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК