а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цунами

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31342
1. Голем морски бран што настанува после земјотрес на дното од океанот и го потопува крајбрежјето.
Англиски: tsunami Албански: cunami
Употреба: Геологија
Примери:
Цунамито предизвика големи разурнувања во Азија.
2. потоп
Англиски: tsunami Албански: cunami, vërshim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во такво економско невреме, а некаде и цунами, разбирлива е претпазливоста на странските компании.