а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цуне

цунат
Вид збор: Глагол, свршен
1. бакнува
Англиски: kiss Албански: puth
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Цуни му рака.
2. (се цуне) се бакне
Англиски: kiss Албански: puthem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се цунаа во уста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК