а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цунка

Види и: цуне (св.)
цункаат
Вид збор: Глагол, несвршен
бакне, целува
Англиски: kiss
Примери:
Си го цункаше постојано детенцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК