а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цурајка

мн. цурајки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42623
1. обетка, минѓуша
Англиски: earring Албански: vathë, vëth
Употреба: Дијалектен збор
2. Двогодишно украсно цвеќе со розова боја.
Латински: Fuchsia hybrida Англиски: fuchsia Албански: lule kumbonë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор