а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цути

цутат; цутел; цутен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5177
1. Пушта цутови, се отвора во цут.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Јаболкницата цутеше.
2. Има поволни услови за развој.
Англиски: prosper Албански: lulëzoj, prosperoj
Примери:
Цути економијата.
Цути проституцијата.
Изрази
(благослов) Нека цути и нека се развива!
(благослов) Десница да му цути!
(благослов) Уста му цутела!