а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цут

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5066
цвет
Англиски: blossom
Примери:
(нар. поез.) Два девера, два цута невена.
(нар. поез.) Цут да ми цути, род да не роди.
Цутот на интелигенцијата.
Во цутот на младоста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК