а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чалгиски

чалгиџиска
Вид збор: Придавка
Што е во врска со чалгија.
Англиски: musical
Употреба: Архаизам , Музика и танц
Примери:
Вечерва ќе се одржи и чалгиска вечер, на која ќе настапат повеќе музички групи.