а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чалдиса

чалдисаат; чалдисал; чалдисан
Вид збор: Глагол, свршен
1. пожолтува, опрлува (при пеглање)
Англиски: parch Албански: fërgoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ми ги чалдиса панталоните.
2. (се чалдиса) пожолти (при пеглање)
Англиски: parch Албански: zverdh
Употреба: Разговорно
3. (се чалдиса) збрлави, се мрдна (со умот), спобудали
Англиски: get crazy Албански: çmendet
Употреба: Преносно значење , Разговорно