а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чалне

чалнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45112
Удира топка (обично со нога).
Англиски: kick
Примери:
Ја чална топката со десната нога.