а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чамец

мн. чамци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5117
Мал пловен објект.
Англиски: boat
Примери:
Чамец за спасување.
Моторен чамец. Торпеден чамец.
Гумен чамец.