а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чамче

мн. чамчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49450
1. Лонче, обично за на чешма.
2. Тип народни ора што започнуваат бавно, со смирени чекори, кои во вториот ритмичен дел се забрзуваат придружени со чалгиски оркестар.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Не го знае да го игра пусто чамче / пусто чамче елбасанче (нар. поез.).