а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20020
1. Иглолисно дрво - ела, бор, смрека.
Англиски: pine Турски: çam Албански: pishë
Употреба: Ботаника
2. Материјал од такво дрво - за мебел, градба и сл.
Англиски: pinewood Албански: dru pishe
Употреба: Архитектура и градба