а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чанте

Види и: чанта (ж.)
мн. чантиња
Вид збор: Именка, среден род
1. чантичка, торбичка
Англиски: bag Албански: çantë
Употреба: Деминутив
2. паричник
Англиски: purse Албански: kuletë