а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапанка

мн. чапанки
Вид збор: Именка, женски род
Најдолниот дел од ногата на говедо, овца, коза; рожната материја.
Англиски: hoof
Употреба: Зоологија
Изрази
Ги оптегна чапанките.