а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапканлак

Вид збор: Именка, машки род
развратеност, коцкарлак
Англиски: sloth Турски: çapkınlık
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој е познат по пијанство и по чапканлак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК