а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапкански

чапканска
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на брз коњ.
Примери:
Чапкански коњ.
2. Што се однесува на уличар, развратник.
Примери:
Чапканска работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК