а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапне

чапнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42593
фати, грабне
Англиски: catch
Примери:
Тие ја чапнале од мајка ѝ.
Му се пушти со долгиот клун да го чапне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК