а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапраз

мн. чапрази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32391
(обично во мн.) Украсена метална тока, копчиња за колан.
Англиски: buckle Турски: çapraz
Употреба: Архаизам
Примери:
невестински чапрази
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК