а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапче

мн. чапчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20476
Мал сад за црпење вода; може уште да се сретне и по некои чешми надвор од градот, за пиење вода.
Англиски: mug
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК