а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чапја

мн. чапји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15769
Преселна блатна птица, бела или сива, слична на штрк.
Латински: Ardea Англиски: heron
Употреба: Зоологија
Примери:
Како некоја чапја е (се вели за жена со особен, соодветен изглед).
Ја отворил устата како некоја чапја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК