а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чардак

мн. чардаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1031
Трем на кат пред собите; вид претсобје во куќи од постар тип.
Англиски: oriel Турски: çardak
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
(нар. поез) високи чардаци
Изрази
Чардак ни на небо ни на земја.