а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чаре

(едн.) чарето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3390
помош, излез, спас, лек, средство
Англиски: help Турски: çare
Употреба: Разговорно
Примери:
Ами чаре, бре домаќине?
Нема чаре.
За чаре сум дојдена.
Изрази
Друго чаре не бидува.
Нема друго чаре.
Чарето да си го барам.
Не било чаре да го види.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК