а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чаре

(едн.) чарето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3434
помош, излез, спас, лек, средство
Англиски: help Турски: çare
Употреба: Разговорно
Примери:
Ами чаре, бре домаќине?
Нема чаре.
За чаре сум дојдена.
Изрази
Друго чаре не бидува.
Нема друго чаре.
Чарето да си го барам.
Не било чаре да го види.