а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

час

мн. часови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 147
1. Како мерка, единица за време - што се дели на 60 минути.
Англиски: hour Албански: оrë
Примери:
Состанокот траеше два часа.
Половина час.
2. Како мерка за пат, за растојание.
Англиски: hour Албански: orë
Примери:
До врвот има уште два часа одење.
3. (само едн.) Членувано за определено време од деноноќието.
Англиски: clock Албански: orë
Примери:
Дојди во три часот.
Возот тргнува во осум часот и десет минути.
4. Време определено за учебни занимања.
Англиски: lesson Албански: mësim
Употреба: Образование
Примери:
Час по математика.
По третиот час, го напушти одделението.
Тој дома дава часови.
5. момент
Англиски: moment Албански: moment
Примери:
Овој час.
(во) Истиот час.
Од тој час.
И не би час. Ја скрила невестата и не би час, ете го и него.
И тој час станал домаќинот и излегол.
На часот (поретко: на час, часот).
Еден час.
Појди еден час, те молам, кај него и речи му да дојде.
(разг.) Секој час го очекуваме да се врати.
6. Везден, постојано, во секој момент.
Англиски: moment Албански: moment
Примери:
Смртен (претсмртен) час.
На добар час.
Час поскоро.
Изрази
Му удри часот - му дојде часот.
Во дванаесеттиот час - во последниот момент.
Дванаесеттиот час удри - дојде крајот.
Удри часот - дојде време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи