а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чекан

мн. чекани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3323
Алат за набивање или за ковење.
Англиски: hammer
Примери:
пневматски чекан
дрвен чекан