а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чекање

мн. чекања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3063
Стоење во ред, очекување да се сврши некоја работа.
Англиски: waiting
Примери:
За новите пасоши има долго чекање.