а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чекира

чекираат; чекирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Се пријавува на аеродром или во хотел.
Англиски: check in Албански: regjistrohem
Употреба: Туризам
2. Остава багаж од кадешто ќе биде ставен во авион или воз.
Англиски: check in Албански: bëj çek
Употреба: Туризам
Примери:
Го чекирав куферот во Скопје.