а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чекмеџе

мн. чекмеџиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21569
1. Плитко ковчеже со фиока место капак за чување пари.
Англиски: drawer Турски: çekmece
Употреба: Архаизам
Примери:
Од чекмеџето извади една лира.
2. мало ковчеже
Англиски: chest
Употреба: Архаизам
Примери:
Во чекмеџето чуваше накит и секакви дребулии.
Изведенки
чекмеже ср.