а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чекори

чекорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1675
1. (непреод.) Оди, се движи со чекори.
Англиски: walk Албански: ecë
Примери:
Чекори ситно.
Чекори напред.
2. (преод.) Поминува со чекор преку нешто.
Англиски: step Албански: hap
Примери:
Го закопале под прагот на вратата да го чекорат.
3. Раширува нозе во стоечка положба, опчекорува.
Англиски: crotch Албански: bigëzon
Примери:
Еѓупка се чекореше.