а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чекорница

Вид збор: Именка, женски род
Песна што се пее при марширање, чекорење.
Англиски: marching song
Употреба: Воен термин
Примери:
Потоа го повикнал наредникот и му кажал дека на војската и е забрането да ја пее оваа чекорница.