а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

челад

(едн.) челадот
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4668
1. Децата во едно семејство.
Англиски: children Албански: fëmijët
Примери:
машка челад, женска челад
Кога ќе имате челад, ќе ве прашам.
2. Воопшто домашните во однос на главата на семејството.
Англиски: family Албански: familje
Примери:
Станал рано сосе челад и отишол на работа.
домаќинот и челадта