а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

челен

челни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12580
1. Што се однесува на чело.
Англиски: forehead Албански: frontal, ballor
Употреба: Анатомија
Примери:
Челна коска.
2. Што е на чело, во првиот ред.
Англиски: frontal Албански: frontal, ballor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Челно место.