а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чепати

(се) чепатат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26082
1. (за уста, нозе) Широко отвора, раширува, преку мера.
Англиски: spread Албански: përhap
Примери:
Чепати уста.
2. (се чепати) раширува нозе, се расчекорува
Албански: hap
3. (се чепати) се напрега, се напиња
Англиски: strain Албански: tendosje
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК