а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

черга

мн. черги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4976
1. Вид дебела ткаенина за постилање или за покривање.
Англиски: carpet Турски: çerge Албански: çergë, qilim
Примери:
Симни ја чергата од себе зима е, фрли ја на коњот.
2. Мал, цигански шатор.
Англиски: gipsy tent Албански: tend e vogël jevgji