а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четирикрилен

четирикрилна
Вид збор: Придавка
Што се состои од четири крила.
Англиски: four-winged
Примери:
четирикрилна врата
четирикрилен прозорец