а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четиринаесетгодишен

четиринаесетгодишна
Вид збор: Придавка
Ранг: 27148
1. Што трае четиринаесет години.
2. Што е на возраст од четиринаесет години.