а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четиринаесет

Вид збор: Број
Ранг: 5584
Број и количина 14.
Англиски: fourteen
Примери:
Фудбалерот со бројот четиринаесет.
Изведенки
четиринаесетти прид.
четиринаесеттиот