а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четириножен

четириножна
Вид збор: Придавка
1. За животно - што има четири нозе.
Примери:
Четириножни животни.
2. За стол, маса и сл. што е со четири ногалки.
Примери:
Четириножно столче.