а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четка

мн. четки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6768
Направа од влакна, растенија или жица за чистење на површини, чешлање или фарбање.
Англиски: brush Албански: brushë
Примери:
Четка за алишта.
Четка за чевли.
Четка за кал (за чистење калта од чевлите).
Четка за рибање.
Четка за варосување.
Четка за коса.
Изведенки
1. четкиче ср.
2. четкичка ж.
3. четкица ж.
Пример: Четкица за заби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК