а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четче

Види и: четка (ж.)
мн. четчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 36553
1. Мала четка.
Англиски: brush Албански: furçë
Употреба: Деминутив
2. Четче за заби.
Англиски: toothbrush Албански: furçë dhëmbësh
Употреба: Медицина
3. Четче за цртање (боење) .
Англиски: paintbrush Албански: penel
Употреба: Ликовна уметност