а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чиниче

мн. чиничиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10939
чинија
Англиски: plate
Употреба: Деминутив , Гастрономија
Примери:
чиниче за локум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК