а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чин

мн. чинови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1068
1. Ранг - обично во службената положба на воени лица.
Англиски: rang Албански: gradë, rang
Употреба: Воен термин
Примери:
Каков чин имаше во војската?
Во чин на офицер.
2. Акт на пиеса и сл.
Англиски: act Албански: akt
Употреба: Сцена
Примери:
Пиеса во три чина.
3. дело, постапка
Англиски: act Албански: akt, veprim
Примери:
непристоен чин
свршен чин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК